Bubliňácke strašidielkové Bojnice


Bublina. 6 rokov fungovania nášho občianskeho združenia, 1 947 detí z detských domovov, 14 zážitkových táborov, 40 mimotáboroviek a „nekonečno“ chvíľ s našimi deťmi. Jednou  z nádherných mimotáborových akcií bol aj 8. máj 2016 – výnimočný deň, strávený s našimi deťmi na Medzinárodnom festivale duchov a strašidiel v Bojniciach.

Bublina vznikla pred šiestimi rokmi a nesie symboliku sveta, ktorý sa snažíme pre deti z detských domovov vytvoriť. Miesto na svete, chránené tenkým obalom. Tam dnu sú naše deti, my „bublináci“, dospelí, ktorí si stále pamätajú na to, aké je to byť deťmi. Sú tam draky, škriatkovia, králi, princezné, sú tam hry, smiech, zážitky, sem – tam slzy… Vo vnútri Bubliny je svet, kde víťazstvo neznamená vždy dosiahnutie prvého miesta, ale častokrát je to práve o prekonaní seba samého, či o pomoci druhým. Je tam priestor na čítanie rozprávok na dobrú noc, či na rozvoj osobnosti každého jedného dieťaťa z detského domova.

A v tomto svete vznikol sen. Sen našich detí navštíviť Bojnice počas najväčšieho festivalu strašidiel. Prečo? Pretože počuli, že je to super zážitok, pretože chceli zažiť nádherný deň, pretože naše deti majú veľmi radi strašidlá :).

Už po minulé roky sme v OZ Bublina plánovali návštevu Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel v Bojniciach, ale vždy sme to z organizačných a finančných dôvodov vzdali skôr, ako sme sa do toho poriadne pustili. Tento rok sme objavili možnosť vytvorenia výzvy cez darcovský portál ĽudiaĽuďom.sk, a tak sme sa rozhodli zvládnuť túto výzvu a splniť tento sen.

I keď nie som dieťa, dovolila by som si z pozície organizátora zrekapitulovať tento krásny deň a všetko, čo mu predchádzalo… E-maily, veľa e-mailov a telefonátov, prosenie o zľavy na vstup (neúspešne), prosenie o skupinovú prehliadku na určitý čas, aby sme nemuseli stáť s toľkými deťmi v rade (neúspešne), veľa hodinové vybavovanie skupinových lístkov na železničnú dopravu tak, aby sme všetko stihli (nakoniec úspešne), vybavenie vstupu do Bojnickej ZOO (úspešne), vybavenie autobusu z Prievidze do Bojníc (úspešne), riešenie stravy a pitného režimu (úspešne), výroba transparentu, plánovanie, synchronizovanie… A nastal deň „D“. 8. máj 2016. Budík na piatu hodinu rannú, 4 výpravy: 1. výprava na státie v rade na vstup do zámku  s poživňou na celý deň pre 43 – člennú skupinu, 2. bratislavská úderka s detičkami z detského domova Brána do života v Bratislave, 3. piešťanská úderka s deťmi z detského domova v Piešťanoch a 4. trnavská úderka s detičkami z detského domova v Trnave. Na moje veľké počudovanie cesta prebehla hladko, trafili sme ako správne vlaky, tak i do Prievidze, kde nás už na stanici čakal autobus, ktorý nás odviezol do Bojníc. Vďaka našej v rade stojacej úderke a transparentu sme sa dostali do hradu bez 6 hodinového čakania a zážitok sa mohol začať. A to Vám môžem povedať, že bol fantastický! Krásny Bojnický zámok dýchajúci atmosférou, do toho úžasné vystúpenia profesionálnych „strašidiel“, efekty, pri ktorých sme zatajovali dych. A iskričky, strašne veľa iskričiek v očiach našich detí! Pevné držanie za ruku, sem – tam výkriky strachu, smiech, radosť. Prenádherný zážitok! Po úžasnej strašidelnej prehliadke Bojnického zámku sme si v nádhernom bojnickom parku pochutnali na famóznych bagetách, ktoré sme dostali ako dar a naša púť pokračovala do bojnickej ZOO. V momente, ako sme vstúpili do obrovského areálu sme si uvedomili, že bude zázrak, ak nikoho nestratíme a stihneme uvidieť aspoň jej časť. Doslova sme ju preleteli, pretože času do odchodu vlaku už bolo málo a všetci sme chceli vidieť čo najviac zvieratiek. Stáli pri nás všetci anjeli, nikto nepadol k medveďom J, nikoho sme nestratili J, videli sme obrovskú časť ZOO a okrem vlaku sme stihli aj super točenú zmrzlinu!

Nedá sa do pár viet zhrnúť, ako úžasne nám bolo. Človek by to musel zažiť. Dostali sme možnosť byť sprostredkovateľom nezabudnuteľného dňa pre deti z detských domovov. A za to ďakujeme! Ďakujeme zo všetkých 43 srdiečok, ktoré mohli zažiť výnimočný deň, plný krásnych zážitkov. Ďakujeme za každé jedno dieťa z detského domova, ktoré sa cítilo v tento deň ľúbené a  výnimočné.  Chceme sa veľmi pekne poďakovať darcovskému portálu ĽudiaĽuďom.sk za možnosť uskutočniť našu výzvu, ďakujeme všetkým darcom, vďaka ktorým sa vyzbieralo neuveriteľných 420 euro, ďakujeme pani Miške za famózne bagety, Jurkovi a firme Maxsport za zdravé tyčinky, Paľkovi Mišákovi a Tomáškovi za super koláče, ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k dielu. Bolo pre nás výzvou po každej stránke splniť tento sen a podarilo sa :)!

  

[srizonfbalbum id=18]